27 Mayıs Değişim Zirvesi  Profesyoneller İlaç Sektörü İçin Değişimi Tartıştı

Farklı sektörlerin bakış açılarından da yararlanarak, ilaç endüstrisinde değişim kavramını masaya yatıran Değişim Zirvesi büyük ilgi gördü.

Özellikle küresel ekonomik kriz ve geçiş dönemlerinde şirketlerde yaşanan değişim süreçleri ve sonuçlarını incelemeyi amaçlayan Değişim Zirvesi, 27 Mayıs 2009 çarşamba günü Haliç Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

İlaç sektörüne eğitim ve danışmanlık hizmetleri veren PTMS (Pharma Tailor Made Services) ve Bellatris firmalarının, Haliç Üniversitesi ile birlikte düzenlediği zirvede konuşmacılar değişim kavramını kurumsal, yönetimsel ve psikolojik yönleriyle ele aldı. Konuşmacılar, değişim süreçlerinde risk yönetimi, insan kaynakları ve çalışan davranışları, iletişim, stratejik yeniden yapılanmalar gibi birçok önemli konuda deneyimlerini paylaştı.

Farklı sektörlerden 10 konuşmacının katkıda bulunduğu zirvenin moderatörlüğünü Liba İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Murat Barlas ile Bülent Becan üstlendi.

Değişim Zirvesi, Datassist, Onduline Groupe, Excel İletişim Danışmanlığı ve Yenibiris.com tarafından da desteklendi.

İlaç sektöründen çok sayıda orta ve üst düzey yöneticinin katıldığı zirvenin, her yıl değişime yönelik yeni bir gündemle tekrarlanan yerleşik bir platform haline dönüştürülmesi planlanıyor.

Deniz Bilgütay

İnvivo İnsan Kaynakları Genel Müdürü

Kriz ve değişim konusunu insan kaynakları açısından değerlendiren Deniz Bilgütay, Krizlerin sonuçlarını tahmin etmenin önemli fakat zor olduğunu, uyum, esneklik ve yaratıcılığın değişimin olmazsa olmazları arasında sayılacağını ifade etti. Kriz ve değişim zamanlarında çalışanların duygusal bir dönemden geçtiğini belirten Bilgütay, bu dönemde açık, net iletişim ve iyimser düşüncenin işleri kolaylaştıracağını söyledi. Bilgütay'a göre önümüzdeki on yılda insan kaynaklarının rolü açısından en önemli madde, değişim yönetimi ve organizasyonel gelişim olacak. Deniz Bilgütay, sözlerini ilaç sektörünün geçmiş krizlerden diğer sektörlere göre daha az etkilendiğini, bu kriz için de etkinin az olmasını umduğunu belirterek tamamladı.